Bibliohelp – léčba knihou
6.8.2014Každá kniha kterou přečteme nám něco dá. Ať jsou to zážitky z dalekých cest, vtipné příběhy za života nebo historické romance dob dávno minulých. Děj knihy prožíváme jako bychom byli jeho součástí. Díky tomu lze knihy využít i v případech různých psychických problémů, depresí nebo jen posílení sebevědomí. S touto myšlenkou pracuje Bibliohelp, databáze knih určená k biblioterapii.
Co je biblioterapie?
Léčba knihou může být prostředkem k řešení nebo prevenci tíživých životních situací, fyzického i psychického strádání, nejistoty, úzkosti i dalších problémů, které trápí naši duši a srdce. Terapie sice není schopná poskytnou zaručený recept, jak se problémů zbavit, ale snaží se pomocí knih naznačit cestu, budoucí směřování, inspirovat, potěšit a povzbudit.
Jaké knihy v databázi najdu?
Hlavní snahou je pokrýt co nejširší spektrum životních událostí, které nás můžou během života potkat. Tituly jsou vybírány s ohledem na psychologické aspekty četby a měly by se stát pomocníky v situacích, kdy se člověk není schopen vyznat sám v sobě nebo v situaci, ve které se nachází. Knihy jsou rozděleny podle věkových kategorií pro děti, mládež, dospělé a seniory. Dále také podle typu na beletrii, kam spadají pohádky pro nejmenší, romány a příběhy. Součástí je i odborná literatura, která cílí na odborníky a terapeuty. Najdeme zde ale i poezii.
Kdo to všechno vymyslel?
Studentský projekt vznikl pod záštitou Masarykovy univerzity a je dostupný přes webové stránky. Vznikl za spolupráce psychologů a psychoterapeutů. Svůj podíl mají také psychologické poradny, sociální pracovníci, ústavy pro mentálně a duševně postižené, dětské domovy, hospice, věznice, speciální pedagogové a samozřejmě i odborné knihovny.