Cena vydražené knihy 232 mil Kč
19.10.2020Je raritním kouskem, svatým grálem literatury, lidské kultury vůbec. A aukce Prvního folia s šestatřiceti hrami Williama Shakespeara to potvrdila, vynesla přes 232 milionů korun, a to je vůbec nejvyšší vydražená částka za literární dílo v dějinách. „Aukce často vedou k předražení, tato však nikoli,“ komentoval astronomický obnos magazín Observer.
A vyzraďme rovnou, že nelitoval ani sám kupující. Nenechal se unést vášní a emocemi šestiminutového dražebního boje, v němž se po telefonu utkával se dvěma soky, aby se snad později zhrozil. První folio je největším dílem anglické literatury, jistojistě nejskvostnější divadelní prací. Je tedy něčím, co každý, kdo miluje intelektualismus, musí považovat za božský objekt,“ uvedl Stephan Loewentheil, antikvář z brooklynského obchodu 19th Century Rare Book and Photograph Shop. A dodal, že dražený kus vynesla na piedestal i jeho vzácnost. Má totiž za to, že ostatní kopie daného vydání z roku 1623 se již možná na trhu nikdy neobjeví, takže „nezbývá moc šancí“ na některou dosáhnout.
Výtisk extrémní drahocennosti
Aukční síň Christie´s, která dražbu pořádala, souhlasí. Dražený výtisk je podle jejího prohlášení jedním z šesti, které se stále nacházejí v soukromých rukou. Soubor nese název Pana Williama Shakespeara komedie, historie, tragédie, byl vytištěn sedm let po smrti brilantního dramatika a obsahuje celkem šestatřicet jeho her. Osmnácti z nich se nikdy předtím vydání nedostalo, bez zaznamenání v této kolekci by se tak nikdy nedochovaly. Patří k nim například Macbeth, Julius Caesar nebo Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete.
Jejich zachování přitom neslo význam i pro anglický jazyk. Shakespeare byl totiž lingvistickým pionýrem a tvůrcem, podle serveru LitCharts vymyslel přinejmenším na 422 slov. Například ve Večeru tříkrálovém poprvé použil, připomíná server Smithsonian, slovo „assassination“, tedy úkladná vražda, nebo „stealthy“, tajnůstkářský, kradmý. V dramatu Macbeth zase pionýrsky použil slovo „friend“, přítel, jako sloveso ve smyslu spřátelit si.
Zbylých osmnáct her z Prvního folia najdeme již v předchozích, menších vydáních, uvádí British Library. Souborné vydání je význačné též tím, že za ním stáli herci a dramatikovi přátelé John Heminge a Henry Condell, kteří hry důvěrně znali. Střežili tedy přesnost, správnost vydání, jak zdůrazňuje server National Public Radio. Kromě toho však též ovlivnili, jak bude svět Shakespearovy hry číst, rozčlenili je totiž na komedie, tragédie a historická dramata.
Ačkoli v roce 1623 spis vyšel v počtu 750 výtisků, dnes se ví pouze o 235 existujících. Z nich je kompletních pouze šest, drtivou většinu z nich vlastní instituce ve Spojených státech a Spojeném království. Drahocennost draženého díla tedy podle aukční síně „není možné nadsadit“. Že dražený výtisk patří k oněm dobře zachovalým, si Loewentheil mohl ověřit, ještě než dražební síně uzavřela koronavirová pandemie. „Ačkoli doznala během let menších oprav, z knihy cítíte, že drží jako objekt pohromadě. A toto je jistým způsobem subjektivní, proto jsem byl velmi rád, že jsem mohl knihu vidět osobně,“ uvedl.
A ještě jednou shrnul motivy, které jej k zaplacení astronomické částky vedly: „William Shakespeare je největším autorem anglické literatury, který nesnese srovnání s žádným jiným a který představoval jeden z nejsilnějších mezinárodních kulturních vlivů v dějinách. První folio je pak nejvýznamnějším souborem divadelních her, který byl kdy vydaný a který požívá úcty na celém světě. Je ctí koupit jeden z pouhých několika málo kompletních výtisků tohoto epochálního díla.“
Cena předčila očekávání. Trhu s drahým uměním se daří
Součástí dražby byl i dopis sepsaný před dvěma sty lety shakespearovským odborníkem Edmondem Malonem. Je adresovaný tehdejšímu vlastníkovi spisu Johnu Fullerovi a stvrzuje, že výtisk je autentickým kusem vydání z roku 1623. Naposledy se kompletní výtisk Prvního folia na aukci objevil v roce 2001, tehdy se vydražil za dnešních v přepočtu 144 milionů korun. Loewentheilův úlovek vyslala na aukci soukromá Mills College v Kalifornii, měla ho v držení od roku 1977, kdy ho dostala darem.
Pro prodej se podle slov své prezidentky Elizabeth Hillmanové v místním médiu KQED rozhodla z ryze finančních důvodů. Aby si vylepšila rozpočet, který vedl k propouštění a protestům zaměstnanců. „Mou první myšlenkou je zklamání. Je to ostuda, protože knihovnické instituce mají věci podporovat, uchovávat, používat je pro výuku a inspiraci, nemají s nimi zacházet jako se zbožím,“ komentoval to tehdy sanfranciský antikvář Thomas Goldwasser.
Gigantická cena aktuální aukce Christie´s přitom předčila očekávání. Dražební síň odhadovala, že se dosáhne částky v přepočtu mezi 93 a 140 miliony korun. Nakonec překonala prodej knihy Američtí ptáci francouzsko-amerického ornitologa a malíře 19. století Johna Jamese Audubona, ta se v roce 2010 vydražila za v přepočtu téměř 220 milionů korun.Na sedmimístné částky však při dražbách ve středu 14. října vyšplhaly i další objekty, například koberec z dynastie Ming, prodal se téměř za 40 milionů korun. Nesplnily se tak obavy z dopadu pandemie. „Trhy skvostných objektů umění, literatury, fotografie, zůstanou pořád silné,“ uvedl pro server CNN vydražitel Loewentheil.