DPH na knihy v Evropě: Česká republika poněkud zaostává

31.7.2019

Daň z přidané hodnoty se různí nejenom podle toho, co je prodáváno, ale hlavně také podle toho, ve které zemi se právě nacházíte. A současný stav vypovídá, že daň z přidané hodnoty je v České republice oproti některým dalším státům prostě příliš vysoká. Knihy by rozhodně měli mít značně snížené DPH, a to by mělo platit také pro knihy elektronické. Některé země už na to přišly, podívejte se s námi, jak je to s DPH na knihy u nás i v ostatních zemích.

V České republice je standardní výše daně z přidané hodnoty ve výši 21 % a snížená sazba znamená 15 % a 10 %. Elektronické knihy jsou prozatím bohužel stále součástí 21% DPH, zatímco klasické knihy spadají do kategorie sníženého, konkrétně 10% DPH. Do se však týče zmíněné situace elektronických knih, pak by k přeřazení těchto knih na nižší DPH mělo dojít dle novelizace již od 1. dubna roku 2020. Snížená sazba by se pak měla dotknout i dalších členských států. Přesto budou knihy stále oceňovány sazbou ve výši 10 %.

Opačnou situaci zaznamenává například Anglie, kde jsou knihy zdaněny též sníženou sazbou DPH, a to ve výši 0 %. Špatná situace není ani například v Belgii, kde se knihy daní sazbou 6 %. Obdobnou situaci jako Česká republika zaznamenává například Estonsko či Litva, zde se knihy daní 9% sazbou.

Velice nízkou sazbou jsou dále daněny knihy v Irsku (0 %), Itálii (4 %), Maďarsku (5 %), Řecko (6, 5 %). Naopak vyšší DPH na knihy, než v České republice náleží například Dánsku, které snížené DPH vůbec nevede a Portugalsku (13 %).

Ve většině případů jsou však knihy daněny lepší sazbou než u nás. A to se může zdát jako poněkud znepokojivý fakt. Rozhodně by se zákonodárci se měli zamyslet nad tím, co je pro náš národ důležité a co je třeba podporovat.

 

DPH na knihy v Evropě: Česká republika poněkud zaostává