Fast food, speed dating a teď i rychločtení
15.7.2014Sen každého studenta i knihomola – číst rychle a pamatovat si nejlíp všechno. Ve své podstatě je to jednoduché. U rychločtení jde o speciální metodu vnímání textu očima s důrazem na porozumění textu a rychlost přijímání informací. Možná si říkáte k čemu je to dobré číst rychle, ale
Jak to funguje?
Rychločtení, efektivní čtení, speed reading. Různé názvy, ale cíl je stále stejný. Číst rychle a porozumět textu nejlépe hned napoprvé. Odnést si z čteného obsahu maximum. Běžný čtenář zvládne za minutu přečíst okolo 200 slov, vysokoškolský student pak 250 až 280 slov za minutu. Míra porozumění textu se průměrně pohybuju mezi 40 až 70% s tím, že pochopení 60% obsahu je už označováno za nadprůměr. Rychlost a míra pochopení obsahu je samozřejmě závislá i na typu textu. Jinak rychle budeme číst i chápat novinové články a filozofické spisy. Za rychločtení považujeme frekvenci 300 až 700 slov za minutu. U některých kurzů slibují až 1000 slov za minutu. No není to nádhera?
Kde začít?
Zrychlit své čtení můžete prostřednictvím online kurzů, ať už placených nebo kurzů zdarma. První, co vás po zápisu čeká je test současné rychlostí čtení, abyste svůj pokrok měli s čím srovnat. Pak obvykle následuje trocha teorie, praktická cvičení a ukázky. I když je kurzů v nabídce mnoho, můžeme v nich najít určité společné rysy a metody.
Jednou z nich je fixace, tedy krátkodobé soustředění zraku na střed slova. Rozšiřování zrakového rozpětí je pro rychločtení klíčové. Pokud si totiž rozpětí rozšíříte, na jednu fixaci pojme vaše oko více znaků a čtení se tím usnadní. Samotná fixace souvisí také s pohybem očí po čtecí ploše.
Číst rychle je sice výhodné, ale mnohem důležitější je z textu vytěžit co nejvíce informací a ty si i následně pamatovat. Dávat věci do souvislostí a efektivně pracovat s textem je hlavní myšlenkou efektivního čtení. Základem je koncentrace na text, který čteme a také vhled do textu. Pak jsme schopni shrnout hlavní body a myšlenky, což vede k prohlubování kritického myšlení.
Dalším důležitým milníkem, na cestě za rychlým čtením, je zbavit se artikulace a subvokalizace. I když už nečteme nahlas, náš mozek si sám pro sebe slova odříkává v duchu, a to ho zdržuje od přečtení více a více slov.
Chcete taky louskat jednu knihu za druhou? Přikládáme tipy na kurzy rychlého čtení. Hezkou zábavu rychlíci.
Nejnovější a nejmladší projekt expertů na informační studia, vývojářů a webových designérů
http://www.rozectise.cz/cze/
David Gruber: první soukromý školitel rychločtení od roku 1986
http://www.gruber.cz/index.php?option=com_content&task=blogcategory&id=17&Itemid=76
Slávek Hrzal, učitel, redaktor a moderátor dětských pořadů Českého rozhlasu a České televize