Několik tipů, které z vás udělají spisovatele

2.7.2014

Něco mezi šedesáti až sedmdesáti procenty lidí sní o tom, že jednou napíšou knihu. Kolik z nich se ale dostane ke zdárnému konci? Jen několika málo vyvolených napíše knihy. A napsat bestseller chce ještě větší talent. Nebo možná jen větší disciplínu. I psaní má svá pravidla. Snad vám některá z uvedených pomůžou nastartovat literární kariéru.

Deníček spisovatele

Nejlepší investice, kterou můžete v papírnictví udělat. Takový deníček můžete nosit pořád s sebou a zapsat si do něj vše, co vás během dnes napadne. V případě, že vám dochází inspirace, stačí zalistovat a máte vyhráno. Určitě jste během procházky městem nebo cestou tramvaji viděli něco zajímavého, od čeho se můžete dále odpíchnout.

Rituál

Je dobré než začnete psát připravit se na psaní psychicky. Nejlépe si vytvořit nějaký zvyk, který vašemu mozku řekne, že teď se bude psát. Může to být heřmánkový čaj, který si dáte, než začnete psát, počítání od dvaceti k jedné, nebo tři hluboké nádechy a klidně i bojový pokřik.

Základna

Pokud vás bude neustále něco rozptylovat, nic nenapíšete. To je jasná věc. Proto je nejlepší vypnout všechny sociální i nesociální sítě a hlavně udělat si klid a svoje vlastní místo, kde se vám nejlépe píše. Tady je důležité, kolik klidu na psaní potřebujete. Jsou tací, co píší s výhledem do ulice a nevadí jim to. Naopak někteří autoři potřebují svůj klid ve formě zatažených závěsů a absolutního ticha. Určitě zde ale platí, že čím méně ruchů, tím větší soustředění a snazší psaní.

V kolik?

Výběr správného času souvisí s výběrem vhodného místa. Noční živly budou více kreativní po desáté hodině,  ale je obecně známo, že mozek pracuje nejlépe a nejvýkonněji ráno, kdy ještě není unavený. Pokud jste noční tvor jako já, zkuste alespoň jednou psát dopoledne. Možná budete mile překvapeni.

Přirozeně

O jazyce a výrazových prostředcích by se dala napsat celá kniha. Hlavním pravidlem je ale psát přirozeně. Postavy jsou taky jenom lidé, proto není nutné vymýšlet zbyteční psí kusy. Pišme přirozeně a bez zbytečných slov. Věcně a jasně, aby bylo každému jasné, co chtěla postava nebo vypravěč říct. Činný rod má přednost před trpným, protože spisovatel napsal knihu, i když byla kniha napsána spisovatelem.

Dej to k ledu

Nejhorší, co můžete s textem udělat je to, že mu nedáte dost času, aby se uležel. Dobrý text je jako naložené maso. Potřebuje čas. Nejlépe tolik času, kdy zapomenete, že jste něco psali. Jděte si před prvním čtením zaběhat, meditovat nebo vyčistit zrcadla. Na chvíli zapomeňte, že jste něco psali. Získáte odstup a možná i nějaký nový nápad.

Psaní je sice řemeslo, ale i tak si v něm každý musí najít svůj vlastní řád. Pro další tipy klikejte: návod ke kreativnímu psaní.