Představení knihy Fabrika v rámci Měsíce autorského čtení

23.7.2015

Měsíc autorského čtení přinesl v pondělí 20. července očekávané setkání s populární mladou spisovatelkou Kateřinou Tučkovou. Na její autorské čtení z knihy Fabrika přišli nejen mladí studenti literatury a literární nadšenci, kteří často tvoří většinu účastníků autorských čtení v Brně (hlavně mimo letní prázdniny), ale i starší čtenáři. Ty přilákalo nejen jméno oblíbené spisovatelky, ale i téma knihy Fabrika.

Fabrika vznikla za spolupráce s Moravskou galerií v Brně jako doprovodná publikace k výstavě Brno – moravský Manchester. Sama kniha, která nese podtitul Příběh textilních baronů z moravského Manchesteru, sleduje historii Brna jako textilní velmoci. Ve stopách rodiny Offermannů, jedné z nejvýznamnějších rodin podílejících se na bývalé textilní slávě Brna, sleduje Tučková rozvoj brněnských textilních manufaktur, jejich zahraniční ohlas i úspěch, který ovlivnil i dnešní podobu Brna.

Setkání s Kateřinou Tučkovou bylo spíš než autorským čtením vyprávěním osudů rodiny Offermannových a Brna jako textilního království, všichni příchozí ale poslouchali s obrovským zaujetím, protože se jedná o zásadní bod v dějinách jejich města. Rozmach textilnictví v Brně přinesl nové investice do výrobních prostor, ale i nádherné přepychové domy a vily samotných majitelů textilek.

Tučková se ale ve své knize nevěnuje jen rozkvětu textilnictví v Brně, ale i jeho stinných stránek, ke kterým patří chudoba a vysoká úmrtnost dělníků a také dětská práce. Té se týkal i útržek z knihy, která Kateřina Tučková přečetla. Její kniha Fabrika sleduje i pád brněnských textilních baronů. Ten z části přinesl příchod 2. světové války, ke které se textilníci postavili různě. Někteří provoz faktur zastavili a odešli, jiní se pokoušeli fabriky udržet – a nechyběli ani ti, kteří se pro vlastní prospěch poklonili novému režimu a jako odměnu zabrali továrny židovských textilníků. Poslední ranou byl pro „moravský Mancheser“ rok 1948 a znárodňování, které ukončilo působení textilnických rodů u nás.

V závěru setkání s Kateřinou Tučkovou přivedla autorka nečekané a vzácné překvapení. Debaty na závěr se totiž účastnila nejen ona, ale i dáma, která je potomkem rodiny Offermannových. Ta za minulého režimu poté, co byla donucena studovat obor, který jí nebyl blízký, odešla do Slovinska, kde žije dodnes. Kateřinu Tučkovou sama kontaktovala, když se začetla do knihy Fabrika dostala do rukou, až z ní se totiž dozvěděla velkou část minulosti své rodiny, kvůli které měla v Československu problémy. Podle jejích vlastních slov pro ni Fabrika znamená pobídku k tomu, aby si znovu našla cestu do Brna a odpustila mu křivdy, které se jí tu staly.