Statistické údaje ohledně trhu eBooků v Evropě

29.9.2014

Dokument „Digital Europe: Diversity and Opportunity,“ jehož vypracování dostala za úkol společnost Enders Analysis, byl vytvořen pro událost s názvem „Let’s Go Connected,“ která se konala Bruselu.

Dokument obsahuje názory odborníků společnosti Enders Analysis. Zpráva se zabývá digitální hudbou, videi a e-knihami v Evropské unii. Levné eknihy a eknihy zdarma se v posledních letech staly významným fenoménem a to hlavně v USA, Velké Británii a Japonsku.

Celých 31 % eknih se prodá v USA. Velká Británie má na trhu 15% podíl, což je pořád vysoké číslo oproti například Německu (2 %), Francii (3 %) nebo Španělsku (0,5 %). 

U lidí, kteří si kupují méně než 10 eknih ročně, je méně pravděpodobné, že si koupí Kindle nebo jinou elektronickou čtečku eknih. Méně pravděpodobná je u těchto lidí i koupě iPadu, jelikož je ještě výrazně dražší.

Během příštích let se očekává ještě výraznější expanze chytrých telefonů - smartphone. Velká Británie je jedním z nejpokročilejších trhů v celé Evropě, nicméně pouze 27 % obyvatel této země má smartphone. Očekává se však, že v roce 2015 to bude až 75 %.

Všechny hlavní platformy budou akceptovat a umožňovat čtení eknih třetích stran, které nepoužívají DRM. Vydavatelé však (až na několik výjimek) DRM používají ve snaze redukovat pirátství.

Nejsou dostupné spolehlivé statistiky hovořící o trhu eknih. Například Amazon neodhalil, kolik bylo prodáno čteček Kindle nebo samotných eknih. Vydavatelé sice mají velice dobrý přehled o tom, kolik jejich eknih se prodalo, ale neví, na jakých zařízeních si je lidé čtou.

Ve zprávě je dále uvedeno, že Amazon pokrývá zhruba 75 % trhu eknih ve Velké Británii a 63 % v USA. Celých 27 % trhu v USA pokrývá společnost Barnes & Noble, zatímco Apple má jen 5 % trhu. V rámci Velké Británie je na tom Apple výrazně lépe – má 15 % trhu.

Trh eknih je vysoce závislý na prodeji elektronických čteček. Čím více zařízení lidé vlastní, tím více může být prodáno eknih.

Až 48 milionů obyvatel evropských zemí poptává eknihy psané v angličtině, jelikož je jejich druhým jazykem. Překlady do jiných jazyků se tak vyplatí spíše jen u důležitých titulů, které mají vysoký mezinárodní prodejní potenciál.

S nárůstem obliby tabletů je spojeno zvýšení pirátské aktivity. Například podle organizace Association of German Book Trade je v Německu celých 60 % eknih zdarma staženo ilegálně.

Ceny eKnih v jednotlivých zemích se výrazně liší. Například ekniha prodaná v Maďarsku by stála průměrně o 23,3 % více než ekniha prodaná v Lucembursku.

 S využitím zahraničních zdrojů

P. Kliment, redakce eKNIHOVNA