Vystoupení Lubomíra Doležela v Brněnském kroužku

1.6.2015

Ve středu 27. května navštívil Filozofickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně naratolog prof. PhDr. Lubomír Doležel, CSc. V rámci setkání BRNKu, tedy Brněnského naratologického kroužku, jehož česným předsedou profesor Doležel je, v Brně pohovřil na téma své nové knihy nazvané Heterocosmica II: Fikční světy české prózy.

V této knize navazuje prof. Doležel na svou předchozí knihu s názvem Heterocosmica, ve které se věnoval typologii fikčních světů literatury. V knize Heterocosmica II aplikuje výsledky svého zkoumání na českou prózu, proto byla tato kniha vydána česky, zatímco první Heterocosmica vyšla nejdřív v angličtině a až později i v češtině.

Na začátku svého vystoupení v BRNKu připomněl prof. Doležel tradici, na kterou navazuje, tedy tradici svých učitelů, členů Pražského lingvistického kroužku. Zamyslel se i nad stavem a směřováním literární historie, která by se podle něj měla proměnit tak, aby zohledňovala právě fikční světy, které se v literatuře objevují.

Velký prostor byl věnován diskuzi, která se točila nejen kolem nově vydané knihy, ale i kolem některých názorů prof. Doležela týkajících se současné literární teorie i literatury jako takové. Podle prof. Doležela by se literární teorie (a literární věda obecně) neměla zabývat brakovou literaturou a měla by se věnovat pouze hodnotné literatuře a budování jejího kánonu.

Překvapení vzbudily Doleželovy názory na žánr fantasy, který je podle něj žánrem zcela spadajícím pod brakovou literaturu. S tím mnozí z diskutujících nesouhlasili a ohrazovali se především proti přílišné generalizaci. Argumentovali mimo jiné i faktem, že je fantasy literatura populární u dětí a dospívajících, kteří se díky ní připravují na čtení literatury, kterou ve svém věku nejsou schopni vstřebat.

S tím prof. Doležel nesouhlasil, oponoval, že dnešní děti jistě fantasy knihy nečtou. I přes drobné neshody šlo ale pro všechny zúčastněné o přínosnou diskuzi.