Denáry velkého střížku (od poloviny 10. do poloviny 11. století)

Nakladatelství: Národní muzeum

Autor: Luboš Polanský

Rok vydání: 2024

Formát: PDF2

Numismatické oddělení Národního muzea zpřístupňuje další část tzv. Chaurovy sbírky  – významného souboru bohemikálních ražeb vytvořeného Františkem Rudolfem Chaurou a jeho synem Karlem Chaurou v průběhu první poloviny 20. století. Svazek věnovaný nejstarší české měně – denárům velkého střížku, raženým přibližně od poloviny 10. století do poloviny 11. století, čítá na 320 položek a představuje největší ucelený přehled typů a částečně i variant známých v době, kdy sbírka vznikala. Její význam umocňuje skutečnost, že bezmála u dvou třetin mincí jsou zachovány i informace o jejich původu. Z badatelského hlediska jsou přínosné především kapitoly věnované přeražbám a přehledu nálezů denárů velkého střížku zastoupených v Chaurově sbírce, nechybí ani výsledky rentgenfluorescenčních analýz složení mincovního kovu. Tištěná verze publikace vyjde do konce září 2024.