Před čtenářem elektronických textů stojí rozhodující otázka: zvolit specializovanou čtečku elektronických knih anebo číst na tabletu či chytrém telefonu? Nejdříve tedy shrneme klady a zápory obou možností a poté se podíváme blíže na samotné elektronické čtečky.
Čtečky elektronických knih
|
Tablety a chytré telefony
|
klady:
+ matný displej navržený s ohledem na pohodlné čtení textu i při jasném slunci
+ vlastnosti displeje připomínají papír, čtení nenamáhá oči
+ lehké a tenké
+ dlouhá výdrž baterií - několik týdnů
|
klady:
+ aplikace pro čtení knih jsou levné nebo zdarma
+ barevný LCD displej vhodný pro prohlížení grafiky, lze číst i ve tmě
+ multifunkční zařízení, které umí víc
+ dotykový displej, pohodlné ovládání
|
zápory:
- černobílý displej s nedokonalým zobrazením grafiky a pomalou reakční dobou
- displej není podsvícen
- omezené nebo žádné možnosti brouzdání po internetu
|
zápory:
- mnohem kratší výdrž baterie – jen několik hodin
- čtení na lesklém displeji není tak příjemné, zejména na slunci
- tablety jsou těžké, smartphony mají malé displeje
|
Displej
Displeje čteček elektronických knih jsou založeny na technologii nazývané elektronický inkoust (e-ink), díky které mají vlastnosti podobné potištěnému papíru. Displeje jsou nepodsvícené, takže ve tmě číst nelze, pokud není čtečka vybavena osvětlením. (Další variantou je pořízení pouzdra se zabudovaným světlem.) Na druhou stranu jsou však perfektně čitelné i při jasném slunci, čímž se odlišují od lesklých LCD displejů tabletů a chytrých telefonů.
Technologie e-inku má však v současnosti několik omezení. Nedokáže zobrazovat barvy, ale jen několik odstínů šedi. Neumožňuje tedy věrnou reprodukci fotografií a složitější grafiky. Displeje mají také pomalou odezvu (zobrazení nové stránky trvá i několik vteřin) a nedokážou zobrazit plynulý pohyb a video.
Velikost displejů čteček se pohybuje v rozmezí od cca 12 do 25 centimetrů. Větší úhlopříčky se hodí například pro ty, kdo chtějí pohodlně číst soubory ve formátu PDF, dimenzované na velikost A4. Pokud budete číst pouze čistě textové materiály v některých z běžných formátů elektronických knih, může vám stačit i menší displej.
Některé modely jsou vybaveny dotykovým displejem, ale pravidlem to není. Dále je možné přepínat mezi horizontálním a vertikálním zobrazením textu, ale jen některé čtečky tak činí automaticky, na základě pohybového senzoru.
Výdrž baterie
Díky energetické úspornosti technologie e-ink nabízí čtečky velmi dlouhou výdrž baterie. Displej odebírá energii jen při vykreslování nového listu a tak výrobci uvádějí výdrž v počtu „otočených“ stránek. Ta se pohybuje v rozmezí několika tisíců zobrazených stran. V rámci našeho testu čteček elektronických knih jsme provedli zkoušku spotřeby elektrické energie a řada zařízení vydržela fungovat i po 14 dnech nepřetržitého testování.
Ovládání
Zvolte čtečku, která se vám bude dobře ovládat. Rozmístění navigačních kláves významně ovlivňuje, jak snadno se vám bude číst. Čtečky jsou poměrně jednoduchá zařízení, ale pokud jsou klávesy nevhodně rozmístěny a pohyb v menu špatně řešen, používání čtečky bude nepohodlné a zdlouhavé. Některé modely jsou vybaveny klávesnicí pro psaní poznámek nebo vyhledávání v knihovně či v samotném textu.
Připojení
Všechny čtečky lze připojit k počítači přes USB a nahrávat do nich soubory. Ale jen některé umožňují připojení k internetu pomocí wi-fi nebo sítě mobilních operátorů. Vzhledem k omezeným možnostem brouzdání po internetu přes tato zařízení se připojení hodí spíše pro účely nákupu elektronických knih přímo ze čtečky. Ovšem možnosti nákupu českých knih jsou zatím značně omezené.
Paměť
Vnitřní pamět se obvykle pohybuje mezi 0,5 až 4 GB. Elektronická kniha zpravidla nezabere příliš místa, často se jejich velikost pohybuje pod 0,5 MB. Jiná situace je u bohatě ilustrovaných publikací a dokumentů ve formátu PDF. Mnoho čteček je vybaveno také zdířkou na paměťové karty.
Užitečné funkce
Mezi ty patří možnost umisťovat do textů záložky, označovat určité pasáže nebo je opatřovat poznámkami. To se může hodit zejména čtenářům odborných textů. Pro vkládání poznámek je zpravidla potřeba čtečka s klávesnicí.
Některé čtečky umí přehrávat mp3 soubory, tedy hudbu nebo knihy ve zvukové podobě. Většina modelů také zobrazí nejčastější formáty obrázků a fotografií, i když vzhledem k nedokonalostem technologie elektronického inkoustu pouze černobíle a v omezené obrazové kvalitě. V každém případě lze tyto funkce považovat za doplňkové, u zařízení tohoto typu nejsou stěžejní.
Formáty elektronických knih
Tady je třeba zpozornět. Elektronické knihy se vyskytují v několika standardních formátech a ne všechny čtečky si poradí s každým. Před nákupem si ověřte, které formáty textu zařízení podporuje a v jakém formátu knihy vlastníte nebo budete stahovat.
Koupené knihy jsou často chráněny proti kopírování pomocí technologií správy digitálních práv (anglická zkratka DRM). To znamená, že knihy často nelze sdílet, tisknout či je omezen počet zařízení, na kterých je lze číst. Některé čtečky mají s otevřením knih s kódováním DRM problém.
Mnoho nejen starších knih je však k sehnání zdarma a u nich žádná omezení neplatí. V závislosti na modelu můžete číst i některé z dalších běžných textových souborů, například dokumenty Wordu, soubory čistého textu TXT a někdy i texty ve formátu HTML.
Zmíněné formáty elektronických knih a textové dokumenty zobrazíte bez obtíží i na čtečkách s menší úhlopříčkou – tok textu se přizpůsobuje velikosti displeje. Soubory ve formátu PDF mohou být problematičtější, nejsou-li vytvořeny speciálně pro menší rozměry displeje. Rozvržení textu bývá v PDF souborech pevně dané. Pokusíte-li se například otevřít soubor PDF dimenzovaný na velikost A4, zobrazí se na displeji čtečky zmenšený. Písmo můžete zvětšit otočením textu na šířku, pak ale budete číst po půlstránkách. Lze sice využít funkce přiblížení, ale uvidíte vždy jen výřez stránky.
Pro snazší čtení takových dokumentů PDF se hodí spíše modely s větší úhlopříčkou anebo tablety s barevným displejem, které si bez problémů poradí i s grafikou.
Čtěte také: