Při psaní fikce je největším nepřítelem spisovatele tvůrčí blok. Zvláště pro začínající spisovatele může být takovýto zážitek natolik demotivující, že zavrhnou celé rozpracované dílo a mnohdy i další pokusy o psaní. Ale ať už se topíte v chaosu tisíců nezorganizovaných idejí, nebo v hlavě místo květnatých vět slyšíte jen bílý šum, myšlenková mapa je tím, co hledáte.
Myšlenková mapa je grafická pomůcka k uspořádání idejí, jejich vztahů a souvislostí. V 60. letech 20. století s ní přišel britský autor Tony Buzan a dodnes je považována za jednu z nejlepších metod pro kreativní myšlení.
zdroj obrázku: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/7f/Guru_Mindmap.jpg
Jedinými pomůckami potřebnými k vytvoření myšlenkové mapy je tužka a papír. Pokud dáváte přednost cestě techniky, můžete si vybrat některý z mnoha „mind mapping software“ z nichž jsou mnohé dostupné zcela zdarma. Výhodou prvního způsobu je rychlost, spontánnost a fakt, že už samotná činnost kreslení spojnic mezi idejemi stimuluje paměť. Elektronická verze mapy na druhou stranu poskytuje možnost vkládat obrázky a další přílohy a je možné ji sdílet online.
hlavní motiv napište na střed papíru a zakroužkujte ho, případně k němu domalujte, nebo přiložte nějaký obrázek (pro lepší stimulaci mozku a podporu soustředění na dané téma)
když přijdete na nějakou souvislost s hlavním námětem, veďte od centrálního bodu linii zakončenou heslem (nebo jinou výstižnou informací) a dále je rozvětvujte – tak zajistíte, že se v asociační lince neztratíte, zároveň můžete později k jakémukoli „rozcestí“ přidat další linii
při mapování používejte různé barvy, ty také podněcují mozek a pomáhají mu si spojit okruhy, které k sobě barevně ladí
hlavní témata vyznačte velkými nebo tučnými písmeny
pokud později přijdete na spojitosti mezi body v jednotlivých větvích, propojte je třeba přerušovanou čárou doplněnou o krátké vysvětlení
Vytvořte si vlastní styl, který vám bdue blízky a příjemný.
Při budování struktury díla tak můžete například vytvořit myšlenkovou mapu pro každou z hlavních postav, pro jednotlivé zápletky i pro celý příběh jako celek. Můžete vytvořit jednu obrovskou mapu, nebo desítky menších, které pak propojíte v hlavních bodech.
Jedinou hranicí je vaše představivost.