Jan Cempírek o ožívání románových postav a jejich vlastním životě
V rámci série rozhovorů s autory redakce knižního webu eKNIHOVNA.cz oslovila také Jana Cempírka, spisovatele, novináře a cestovatele. Doposud mu vyšly tři prózy, z nichž největší rozruch vzbudila ta poslední - Bílej kůň, žlutej drak. Cempírek knihu napsal pod pseudonymem, jehož prostřednictvím se vydával za vietnamskou autorku Lam Pam Thi.
V kolika letech jste napsal své první dílo, jaký to byl žánr a o čem pojednával?
Úplně první „zveřejněné" texty jsem čtenářům předložil v rodinném časopise Zlatohlávek, který jsme vydávali s bratranci a sestřenicemi na popud mého táty. Bylo mi tehdy deset let a nejraději jsem psal velké reportáže z víkendových výletů. Prvním článkem ve skutečném časopise byl větší text o fenoménu batůžkářů, vyšel v Mladém světě. S knihou jsem debutoval poměrně pozdě, román Rafinerie vyšel v den mých 35.narozenin. Román je o pouličních muzikantech na cestě Evropou, takže opět – mé oblíbené téma toulání a svoboda.
Jak dlouho Vám trvalo napsání a následné vydání první knihy?
Román Rafinerie jsem psal dlouho, s přestávkami možná sedm let. Nakonec jsem obeslal ukázkoučtyři nakladatele. Jeden neodpověděl, další napsal, že se mu kniha nehodí do edičního plánu, ale zbývající dva odepsali, že by knihu rádi vydali. To znamenalo na první pokus skvělou 50% úspěšnost. O vydání jsem se dohodl s nakladatelem Joachimem Dvořákem (Labyrint), jehož svébytné nakladatelství dává na české poměry vysoce nadprůměrnou péči sazbě a grafice svých titulů.
Vzpomenete si ještě s čím jste se jako začínající autor musel vypořádat?
Myslíte v procesu „tvorby"? Tak to je jednoduché. Protože jsem do té doby psal hlavně novinové a magazínové texty, při psaní románu mě zaskočila skutečnost, že postavy si v delším textu zkrátka ožijou. Bez toho, že by se autora ptali! S přibývajícími stránkami se hrdinové knihy začali sami odhalovat, chovat vzpurně a někdy jsem byl sám napnutý, co z nich vlastně vyleze. Autor by měl mít text asi pod kontrolou, ale bez mučení se přiznávám, že právě u prvotiny to pro mě bylo nečekané – a já nebyl připraven. Teď už to beru jako součást hry a dokonce se na ten okamžik, až postavy začnou ožívat, vemi těším. To bývá moc hezký moment.
Jsou Vaše knihy vydávány i jako eknihy?
Do vánoc budou v nabídce nakladatelství DriftBooks http://www.driftbooks.eu
Věříte v budoucnost tištěné knihy nebo eknihy, případně obou současně?
Obojí bude pěkně vedle sebe. Jako divadlo a film. Čtečka je fajn prostředník "konzumace" (to slovo myslím vystihuje poslání čteček) knih třeba cestou na dovolenou, ale ... nepřeválcuje tištěnou knihu v otázce pocitu nebo ergonomie. Trend je ale jasný, řada titulů bude vycházet jen jako eknihy, řada titulů v obou formátech. Ale! Jako velký fanoušek tištěné knihy spouštím na začátku příštího roku projekt Malonáklady.cz. Bude to otevřené fórum pro autory, čtenáře i nakladatele, kteří se nějakým způsobem věnují tištěné knize mimo hlavní proud. Svůj prostor zde dostanou nakladatelství okrajových žánrů, bibliofilové, ale také autoři samonákladových publikací a podobně.