Jan Kameníček, český spisovatel kafkovského typu o psaní a budoucnosti knih

Na otázky redakce knižního webu eKNIHOVNA.cz tentokrát odpovídal Jan Kameníček, spisovatel, scénárista a autor rozhlasových her. Jsme rádi, že nám ve velmi krátkém čase odpověděl na několik dotazů.

V kolika letech jste napsal své první dílo, o čem pojednávalo a jaký to byl žánr?

První dramatizaci (Čapkova Foltýna) jsem napsal spolu s kolegou Gosmanem v třiadvaceti. Měl jsem při té příležitosti možnost režírovat paní Medřickou, pana Řehoře a pana Petra Štěpánka. V té době už rozhlas natáčel moji první životopisnou rozhlasovou hru. Náš zájem byl jen o hudbu a hudební skladatele. A vyšly také první povídky v Naší rodině a Lidové demokracii. Jiné noviny nepřicházely v úvahu. O tom všem píšu v poslední knížce, která tento měsíc vyšla Zdánlivé zbytečnosti. Knížka se zabývá technikou psaní.

Jak dlouho Vám trvalo napsání a následé vydání první knihy?

První knížka byla Dům, ale vyšla samizdatově. Říká se, že musíte vydržet psát deset let, až potom se vydání dočkáte. To byl případ Rekviem za kantora Bacha. Knížka o odcházejícím režimu. Víte, všecko je trochu jinak: v létě roku 1988 (!) Čs.spisovatel velmi pospíchal na vydání nových, či zakázaných autorů. Na Národní 9 jsem se míjel s Ivanem Vyskočilem, Ivanem Klímou a jinými. Nová doba začala dřív, než v listopadu 1989. Knížku mně vydali v dvojnásobném nákladu a pozdrželi do Vánoc, záměrně, aby se líp prodávala. A v lednových dnech (při uctění Jana Palacha) můj strýc běhal mezi policisty pasážemi u Václaváku a sháněl pro syna moji knížku.

Vzpomenete si ještě s čím jste se jako začínající autor musel vypořádat?

S trpělivostí, když slyšíte od redaktora slovo nevydáme. Žil jsem sám v ateliéru, ty večery byly někdy hodně krušné.

Jsou Vaše knihy vydávány i jako eknihy a kde je lze zakoupit?

Jsou. Ale nezlobte se, nevím kde všude vycházejí. To má na starosti prof. Jiří Srstka. Najdete vše na mých stránkách, potěší mě to.

Věříte v budoucnost tištěné knihy nebo eknihy?

Dokud budou mít lidi prsty, budou chtít listovat v knížce. A také budou chtít vlastnit. Mít knížku pro sebe. Distributor si bere dneska (a už hodně let) moc procent. To musí skončit. Proto bude v budoucnu knížka vypadat asi jako menší jídelní lístek. V takové knížce bude celá knihovna. Je to nepředstavitelná revoluce. Jinak na zakázku bude možno objednat klasické vydání.

Děkujeme a přejeme mnoho úspěchů.

 

Foto: jankamenicek.cz